W dzisiejszych czasach Photoshopa, Lightrooma czy Instagrama potrzeba nałożenia filtra na obiektyw staje się coraz mniej modne. Można zrobić zdjęcie telefonem i natychmiast opublikować je na mediach społecznościowych, korzystając już z gotowych filtrów dostępnych na telefonach/aplikacjach. Nie ma już takiej konieczności, aby kupować drogie filtry – obecna technologia i technika pozwalają fotografom nosić mniej sprzętu, który nie obciąża dodatkowo plecaka. Jednak są pewne rzeczy z którymi Instagram lub Photoshop nie da sobie rady tak jak potrafi zrobić to filtr polaryzacyjny. Wynika to z faktu, że celem polaryzatora jest filtrowanie światła wpadającego przez obiektyw do czujnika aparatu.

CO TO JEST FILTR POLARYZACYJNY?

Techniczne działanie filtra polaryzacyjnego polega na częściowym pochłanianiu światła rozproszonego w atmosferze. Jest on jednym z najważniejszych akcesoriów dla fotografa krajobrazu, dzięki niemu można natychmiast poprawić zdjęcia, dodając im więcej koloru oraz kontrastu. Dodatkowo zmniejsza odbicia, które pojawiają się na przezroczystych powierzchniach, takich jak woda czy szkło. Może pogłębić błękit nieba i niwelować światło padające na obiekty.

* Działanie filtra jest najmocniejsze wtedy, gdy słońce jest pod kątem 90 stopni do fotografowanej sceny. Jak się go nakręci na obiektyw, można swobodnie obracać przednią częścią filtra, aby zwiększyć lub zmniejszyć efekt jego oddziaływania.

ZASTOSOWANIE

1. PRZYCIEMNIENIE BŁĘKITU NIEBAFiltr polaryzacyjny świetnie sprawdza się w słoneczne dni. Wydobywa większy kontrast między niebem a chmurami. Pogłębia błękit, co sprawia, że chmury wyróżniają znacznie bardziej.2. ELIMINACJA OBIĆJednym z głównych powodów dla których fotografowie używają filtrów polaryzacyjnych jest ograniczenie odbić, które łatwo można usunąć za pomocą polaryzatora. Refleksje są wszędzie wokół nas i bardzo często występują w przyrodzie. Znajdziemy je między innymi na: oknach, szybach w samochodzie, wodzie, drewnie czy ceramice. Efekt będzie najbardziej widoczny podczas patrzenia pod kątem 30 stopni od powierzchni odbijającej.

3. NASYCENIE BARW

Dzięki polaryzatorowi uzyska się genialne efekty wzmocnienia barw. Na przykład fotografując wodospady, mamy do czynienia z błyszczącymi skałami, które wysyłają odbicia bezpośrednio do aparatu. Filtr polaryzacyjny znakomicie radzi sobie w takich sytuacjach – nie tylko znacznie redukuje przebłyski, ale też zwiększa ogólne nasycenie i kontrast obrazu. Wszystkie kolory stają się bardziej jaskrawe niż te, które widzimy gołym okiem.

4. WYDŁUŻENIE CZASU EKSPOZYCJI

Filtr polaryzacyjny jest bardzo pomocny, gdy chcemy wydłużyć czas ekspozycji, ponieważ sam w sobie przepuszcza nieco mniej światła. Dlatego świetnie sprawdzi się przy fotografowaniu wody czy mgły, wydobywając ze zdjęcia efekt ruchu.