Ceny sprzętu oświetleniowego mogą czasami przekraczać nasz budżet, dlatego na ratunek przychodzi blenda fotograficzna na którą każdy może sobie pozwolić. Stosuje się ją zarówno w plenerze, do portretu jak i w studiu. Po złożeniu jest niewielkich gabarytów, dzięki czemu może być zawsze pod ręką.

Jak więc z kawałka błyszczącego materiału stworzyć profesjonalne zdjęcie?
Poniżej krótki przewodnik na temat używania blend w fotografii.

Na początek, co to jest blenda?

Służy do odbijania światła i modyfikowania jego barwy. Wykorzystywana jest najczęściej przy pracy w terenie z naturalnym światłem zastanym, ale znajduje też zastosowanie w studio fotograficznym, np. jako dodatkowy odbłyśnik, czy modyfikator koloru światła. Odpowiednio ukierunkowana względem osoby/przedmiotu wyrównuje oświetlenie, niweluje niepożądane cienie bądź podkreśla plastykę ujęcia.

1. RODZAJE BLEND

TRÓJKĄTNA – jedna z najpraktyczniejszych opcji, jeżeli nie mamy nikogo do pomocy. Idealna do portretów, zdjęć produktów małego gabarytu lub kiedy na planie zdjęciowym nie towarzyszy nam asystent.

OWALNA – znajduje swoje zastosowanie w fotografii portretowej, produktowej czy makro. Dzięki większej średnicy mamy większą swobodę podczas wykonywanie zdjęć portretowych.

OKRĄGŁA – Sprawdza się w szerszych kadrach i przy większych obiektach – doskonała do wykonywania zdjęć całej sylwetki.

2. MATERIAŁ

BIAŁA – Pozwala uzyskać naturalny efekt. Eliminuje światło oraz odbicia.

SREBRNA – Daje ostre światło i zimne kolory.

ZŁOTA – Sprawdzi się, gdy potrzebujemy zdjęcia w ciepłych odcieniach.

NIEBIESKA – Najczęściej stosowana jako tło, przeznaczona docelowo do nagrywania filmów czy wykonywania kolaży graficznych. Jako odbłyśnik, używana w fotografii kreatywnej, zabarwia światło na kolor niebieski.

ZIELONA – Podobne działanie do niebieskiej płaszczyzny. W przypadku pracy z odbłyśnikiem, zabarwia światło na kolor zielony.

DYFUZOR – Powierzchnia ta przepuszcza światło i w efekcie jest ono rozproszone i delikatniejsze.

CZARNA – Pochłania światło, dzięki czemu blendę można stosować w celu ograniczenia niepożądanych odblasków. Znajduje zastosowanie przy fotografowaniu obiektów mocno odbijających światło – jest używana w fotografii produktowej, na przykład podczas robienia zdjęć biżuterii.

3. ROZMIAR

W naszej ofercie znajdują się blendy od rozmiarów 30cm aż do 150x200cm. Wielkość blendy zależy od fotografowanych obiektów. Jeżeli są to zdjęcia produktowe lub portretowe, sprawdzą się blendy od 30cm do 80cm. Jednak, gdy planujemy fotografować szerszy kadr, warto mieć blendę zaczynającą się od 100cm.

4. RODZAJE BLEND

2w1 – Dwustronna: srebrno-złota lub srebrno-biała.

5w1 – Funkcjonalny zestaw złożony z kilku rodzajów blend (srebrnej, złotej, czarnej, białej i dyfuzora).

7w1 – praktyczny zestaw, na który składają się następujące rodzaje blend: srebrna, złota, biała, czarna, niebieska, zielona, dyfuzor.

Link do wszystkich blend w naszej ofercie: https://eltec.pl/search/blenda/