Jednym z największych trendów w dzisiejszej fotografii jest tworzenie zdjęć, które wyglądają jakby były zrobione 50 lub 100 lat temu. Fotografie vintage nigdy nie wyjdą z mody i jest milion sposobów na odtworzenie tego stylu. Nie musisz posiadać najnowszej generacji lustrzanki – wystarczy sam telefon, aby stworzyć idealnie odwzorowane stare zdjęcie. Fotografie, które widzisz u swoich dziadków były robione nie tak zaawansowanym aparatem jakie teraz są na rynku – i dlatego mają w sobie taki urok!

Oto kilka porad i wskazówek, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyglądać tak, jakby pochodziły z innej epoki – bez wydawania się nadmiernie edytowane!

1. WINIETOWANIE (polega na zaciemnieniu rogów końcowego obrazu)
2. SZUMY (efekt analogowego ziarna)3. ZAKURZONE ZDJĘCIE4. RAMKA


Nie musisz mieć polaroida, żeby stworzyć zdjęcie w ramce. Taki efekt uzyskamy poprzez aplikację, która sama nam generuję taki kształt. Następnie zdjęcie drukujemy i przycinamy do odpowiedniego kształtu, włala!

5. EFEKT FADED

Efekt faded, czyli wyblakłe kolory. Jeżeli nie chcesz używać gotowych filtrów, tylko zrobić to samodzielnie, możesz łatwo sprawić, by Twoje zdjęcia wyglądały jak stare. Zmniejsz kolory na zdjęciach – zmień kontrast oraz nasycenie. Uzyskasz wtedy efekt zanikania, co także sprawia, że fotografie są bardziej „retro”.

6. CZARNO-BIAŁE ZDJĘCIA

Jednym z najprostszych sposobów na wykonanie zdjęcia w stylu vintage jest fotografowanie w czerni i bieli. Chociaż technika ta była intensywnie wykorzystywana przez cały czas, nawet od wprowadzenia kolorowych zdjęć, ten rodzaj fotografii zawsze będzie na „topie”

7. ROZMYTE ZDJĘCIE


Nie potrzebujesz dobrego aparatu, żeby zrobić idealne zdjęcie vintage – w tamtych czasach soczewki nie były tak profesjonalne i łapały znacznie mniej szczegółów. Dlatego sam telefon wystarczy, aby na zdjęciu uzyskać efekt rozmazanego tła. Od razu fotografia będzie wyglądać mniej perfekcyjnie, co daje im zupełnie inny klimat.

8. ZADBAJ O STYLIZACJE I ARANŻACJE

Musisz wiedzieć, że sam smartfon/aparat plus obróbka zdjęcia nie wystarczy, aby uzyskać styl vintage. Potrzebujesz dodatkowo stworzyć tło oraz wziąć pod uwagę ubiór fotografowanych osób. Świetnie sprawdzą się stare budynki/meble oraz ciuchy jak z lat 80’/90′.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka aplikacji, które pozwolą właśnie uzyskać efekt jak zdjęcia vintage!

  1. AFTERLIGHT
  2. LOMOGRAPH
  3. VHS Photo App
  4. VSCOcam
  5. GUADAK
  6. HUJI
  7. NEPTUNE CAMERA