W jednym z wcześniejszych postów na naszym blogu pisaliśmy o wykorzystaniu namiotu bezcieniowego do fotografii produktowej. Jednak niejednokrotnie wykonane zdjęcie nie spełnia naszych oczekiwań – może to być spowodowane brakiem wystarczającej ilości światła, niejednolitym tłem czy ubytkami estetycznymi fotografowanego obiektu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest postprodukcja, pozwalająca nam naprawić te oraz inne niedoskonałości.

Fotografie produktowe wykonane w namiocie czy na stole bezcieniowym są o wiele łatwiejsze w późniejszej edycji, niż zdjęcia wykonane na przypadkowym tle. W zależności od potrzeb możemy tylko rozjaśnić tło lub całość obrazu, bądź wyszparować produkt i poprawić jego walory estetyczne. Jednym z najbardziej popularnych programów graficznych do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop i to właśnie z niego skorzystaliśmy tworząc poniższy przykładowy tutorial.

Zaczynamy oczywiście od otwarcia zdjęcia w programie i skopiowania warstwy (Ctrl + J). Zawsze warto pamiętać, aby nie pracować bezpośrednio na zdjęciu, a na jego kopii.Następnie wybieramy narzędzie piórka (pen) i zaznaczamy produkt na jego obrzeżach.


Gdy całość jest już zaznaczona, prawym przyciskiem myszy wybieramy opcję „Utwórz nowe zaznaczenie” z promieniem wtapiania 1 piksel.


Aby zaznaczyć tło naszego zdjęcia, musimy odwrócić zaznaczenie używając skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + I.


Następnie klikamy Delete, żeby otrzymać wyszparowany produkt na przezroczystym tle. Poniżej naszego obiektu dodajemy nową warstwę i wypełniamy ją białym kolorem, używając do tego wiadra z farbą (G), bądź klawiszy Alt + Backspace. Uzyskujemy dzięki temu idealnie jednolite, białe tło.


Teraz według własnych oczekiwań i gustu poprawiamy wygląd produktu, wybierając z menu obrazu np. kontrast, ekspozycję, balans kolorów, nasycenie, itp. Możemy też podnieść wyrazistość zdjęcia wybierając z menu filtra opcję wyostrzania. Używając narzędzia stempla lub korektora punktowego pozbywamy się drobnych zanieczyszczeń i defektów estetycznych.W celu dodania całości lepszego wyglądu, w miejscach połyskujących możemy stworzyć wzmocniony efekt błysku stosując narzędzie punktowego rozjaśniania (dodge) i przyciemniania (burn). Na koniec prostujemy i kadrujemy zdjęcie, jeśli jest taka potrzeba.


W efekcie tej kilkunastominutowej pracy otrzymujemy idealnie doświetlone zdjęcie produktu, spełniające wszelkie kryteria estetyczne i wizualne.Poniżej przedstawiamy porównanie zdjęć przed i po obróbce: