Parasolka fotograficzna to najpopularniejszy modyfikator światła – zarówno u osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografią, jak i u zawodowców. Niestety jest często niedoceniana i lekceważona przez swoją cenę – a prawidłowe ustawienie może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Do tego jej prosta konstrukcja, co daje szybki montaż i łatwość transportu.

Wiemy, że na rynku mamy wiele rodzajów parasolek, dlatego abyś nie miał wątpliwości na którą się zdecydować przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kilku z nich. Przedstawimy 5 różnych ujęć pracy z parasolką – każda oczywiście daje nam inny efekt.

1. SAMA ŻARÓWKA


Używając samej żarówki, bez żadnej parasolki, uzyskujemy efekt prześwietlonej twarzy. Otrzymane światło jest nienaturalne oraz nie jest równomiernie rozmieszczone – widoczne są przebłyski w niektórych fragmentach zdjęcia. Świetlówka tworzy mocne cienie i kontrast.


2. PARASOLKA BIAŁA


Parasolki białe rozpraszają światło, czyniąc je bardziej miękkim i naturalnym. Wyrównują oświetlenie fotografowanej sceny, niwelują cienie. Najczęściej używane są przy portretach, lecz nie tylko. Znajdą zastosowanie w każdym rodzaju fotografii, kiedy ważne jest, by światło było jak najbardziej naturalne.3. PARASOLKA SREBRNO-CZARNAParasolki srebrno-czarne odbijają światło, czyniąc je naturalnie rozproszonym. Wyrównują oświetlenie fotografowanej sceny, podnoszą kontrast. Światło, odbite od srebrnej powłoki, równomiernie i kontrastowo oświetli fotografowany obiekt. Czarna powłoka zewnętrzna skutecznie zatrzyma światło w czaszy, nie przepuszczając go na drugą stronę parasola. Jest to dobre rozwiązanie np. w fotografii produktowej, kiedy główną rolę odgrywa struktura przedmiotu.4. PARASOLKA ZŁOTA


Służą one również do obicia światła. Wyrównują oświetlenie fotografowanej sceny, wyostrzają kontrast. Proponowana przez nas parasolka ze złotą powłoką wyraźnie ociepla światło, dając efekt przypominający zachód słońca.

Czarna powłoka sprawia, że możemy kontrolować, ile światła zostanie skierowane na fotografowaną scenę. Czerń skutecznie zatrzyma światło w czaszy, nie przepuszczając go na drugą stronę parasola. Dodatkowo, wytłumia odbite światło, sprawia, że w kadrze nie ma niepożądanych refleksów i odbić.

5. PARASOLKA SOFTBOXParasolka-softbox to połączenie zalet dwóch, najbardziej podstawowych i efektywnych rozwiązań – parasolki i softboxu. Zewnętrzna strona jest pokryta czarnym materiałem, dzięki czemu światło nie przedostaje się na zewnątrz z tyłu parasolki. Wewnętrzna strona pokryta jest srebrnym płaszczem od którego odbija się światło. Następnie jest ono rozpraszane przez biały materiał dyfuzyjny, dając efekty typowo softboxowy. Tak poprowadzone światło wydobywa i podkreśla kontrasty fotografowanej sceny, uwydatnia kształty, faktury i desenie.Na koniec zestawienie wszystkich parasolek:

1. SAMA ŻARÓWKA 2. PARASOLKA BIAŁA 3. PARASOLKA SREBRNA 4. PARASOLKA ZŁOTA 5. PARASOLKA SOFTBOX