Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę jako fotograf lub pracujesz profesjonalnie na skalę światową – nigdy nie ma wymówki, aby przestać się uczyć. Jednak fotografia jako sztuka wymaga zarówno edukacji, jak i praktyki. Czytanie artykułów, e-booków oraz oglądanie filmów w Internecie to genialne miejsca, z których można wyciągnąć wiele przydatnych informacji. Mimo to fotografia jest złożoną i wyspecjalizowaną umiejętnością – aby podjąć dalsze kroki jako fotograf potrzeba zaufanych źródeł, na których można polegać. Nauka z książek daje bezpośredni dostęp do profesjonalnych technik i sztuczek, które zawodowcy rozwinęli w swojej karierze – pomogą Ci poprawić swoje umiejętności, dają świeże spojrzenie na to, jak podejść do sesji zdjęciowej i dostarczają inspiracji oraz pomysłów na nowe projekty.

Poszukiwanie dobrej książki fotograficznej może być dość trudnym zadaniem, więc postanowiliśmy Ci w tym pomóc. Poniżej przedstawiamy naszą listę 5 książek, które warto poznać jeżeli chcesz robić lepsze zdjęcia


1. Sekrety mistrza fotografii cyfrowej – Scott Kelby


Wyjątkowy poradnik opracowany przez wyjątkowego autora. Znalazły się tu najlepsze porady, które pieczołowicie wybrano ze wszystkich pięciu tomów serii „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”, a następnie uzupełniono je i zaktualizowano. Dzięki temu błyskawicznie nauczysz się technik, które na pozór niezwykle trudno zrozumieć. Dowiesz się wszystkiego, z czym musisz być obeznany, aby nacisnąć odpowiedni przycisk i wybrać najlepsze ustawienia. Zaczniesz tworzyć zdjęcia swoich marzeń. Autor, zamiast opisywać, co trzeba zrobić, po prostu pokazuje to. Niemal na każdej stronie znajdziesz sprawdzony i skuteczny pomysł na prawdziwie profesjonalne fotografowanie.

Oto najważniejsze spośród wielu zagadnień omówionych w książce:

Jak prawidłowo używać lampy błyskowej?
Jak wybrać obiektyw: który, kiedy, dlaczego?
Jak urządzić i wyposażyć studio fotograficzne?
Profesjonalne portrety, zdjęcia ślubne i sportowe, przyrodnicze i pejzaże.
Jak bezboleśnie przesiąść się ze smartfona na lustrzankę?
Przydatne wskazówki i gotowe przepisy na piękne fotografie.


2. Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem – Bryan Peterson


Ta książka wyjaśnia podstawy ekspozycji w odniesieniu do światła, przysłony i szybkości migawki, aby pomóc Ci w wykonaniu idealnych zdjęć w niemal każdej sytuacji. Autor Bryan Peterson, demonstruje, jak uzyskać ostrość i kontrast w obrazach, zamrozić ruch, a także wyjaśnia wszystko, co trzeba wiedzieć o filtrach, lampach błyskowych i świetle. W tym przewodniku znajdziesz głębsze zrozumienie ekspozycji, które pomoże poprawić jakość zdjęć.


3. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia – David duChemin


David Duchemin zwiedził z aparatem wszystkie kontynenty tworząc piękne i niepowtarzalne fotografie ludzi i przyrody – jest zatem niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie fotografii. Jego poradnik zawiera 60 krótkich lekcji, dzięki którym nasza technika fotografowania bardzo szybko się poprawi. W Sztuce fotografowania znajdziemy wskazówki dotyczące ustawień samego aparatu, mnóstwo ćwiczeń do wykonania oraz informacje o wykorzystaniu światła, oczekiwaniu na odpowiedni moment, kreowaniu nastroju. Przede wszystkim cały ten poradnik inspiruje nas czytelników do eksperymentowania i szukania własnej drogi, zachęca do nieszablonowego podejścia i łamania wcześniej ustalonych reguł.

4. Studio Anywhere – Fancher Nick


W zdjęciach wykonanych w studiu fotograficznym jest coś magicznego. To miejsce, w któym można zapewnić odpowiednie oświetlenie, przestrzeń oraz atmosferę, aby uchwicić idealne ujęcie.

Niezależnie od tego, czy robisz korporacyjny portret, zdjęcia próbne z modelem, czy zdjęcia promocyjne z zespołem, Nick Fancher wyjaśnia, jak uzyskać świetnie wyglądające ujęcia w mniej idealnych scenariuszach.

Autor zabiera Cię zza kulisy własnych sesji zdjęciowych i wyjaśnia jak:

  • być kreatywnym,
  • zmieniać oświetlenie
  • rozwijać własną wizję
  • uzyskać profesjonalne ujęcia w potencjalnie najgorszych miejscach

Jeśli robisz dużo zdjęć portretowych oraz chcesz uzyskać wskaskówki dotyczące myślenia poza schematami – ta książka będzie idealna dla Ciebie!

5. Adobe Photoshop CC. Oficjalny podręcznik – Conrad Chavez,Andrew Faulkner


Adobe Photoshop CC jest bez wątpienia klasykiem w dziedzinie fotografii i grafiki cyfrowej. W ciągu trzydziestu lat swojej historii oprogramowanie to stało się potężnym, bardzo rozbudowanym i złożonym środowiskiem pracy grafika, oferującym ogromną liczbę funkcji i narzędzi. Liczba profesjonalistów, dla których ów sztandarowy produkt Adobe jest podstawowym narzędziem pracy, systematycznie rośnie. Złożoność Photoshopa wydaje się początkującym użytkownikom sporą barierą, jednak wysiłek, jaki należy włożyć w celu nauczenia się należytego wykorzystywania jego fantastycznych możliwości, bardzo się opłaca!

Książka składa się z 15 przemyślanych lekcji, a ich układ bardzo ułatwia opanowanie podstaw pracy z oprogramowaniem. Poszczególne funkcje programu zostały przystępnie wyjaśnione, ponadto zaprezentowano tu szereg użytecznych wskazówek i mnóstwo przydatnych technik. Podręcznik jest szczególnie przydatny dla początkujących użytkowników, ale docenią go również osoby chcące zapoznać się z nowościami w wersji Photoshopa CC 2018.