Namiot bezcieniowy jest jednym z kilku rozwiązań wykorzystywanych do fotografii produktowej. Na rynku dostępne są różne rodzaje namiotów, jednak najbardziej popularnym modelem jest najprostszy, składający się w całości z białych powłok dyfuzyjnych. Jego głównymi zaletami są łatwość użytkowania, mobilność, a także delikatne zmiękczanie każdego źródła światła. Nie ogranicza nas też jeśli chodzi o dobór oświetlenia – równie dobrze sprawdzi się ze światłem stałym, jak i błyskowym. Często trudno zdecydować, który rodzaj światła pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujące efekty, trzeba też brać pod uwagę ilość jego źródeł, a także moc. Aby ułatwić tę decyzję postanowiliśmy porównać kilka zestawów oświetleniowych wykonując zdjęcia produktu w namiocie bezcieniowym.

Na początek sprawdźmy, czy sam namiot delikatnie oświetlony światłem dziennym pozwoli nam uzyskać zadowalającą jakość zdjęcia produktu. Jednocześnie te zdjęcia wykonaliśmy telefonem, aby pokazać łatwość w użyciu namiotu i jego dostępność dla wszystkich użytkowników. Warto także pamiętać o korzystaniu ze statywu, niezależnie czy fotografujemy telefonem czy aparatem – mamy wtedy pewność nieporuszonego obrazu.


Zdjęcie wykonane telefonem ze światłem zastanym (dziennym)


Doświetlanie namiotu zaczynamy od ustawienia na statywach oświetleniowych dwóch oprawek z żarówkami, każda o mocy 125W. W takim przypadku najlepiej postawić je po dwóch stronach namiotu, nachylając każdą w stronę produktu. Jest to optymalne rozwiązanie niwelujące cienie.


Przy takim oświetleniu i ustawieniach aparatu 1/60s, f8, ISO 400 uzyskaliśmy poniższy efekt:


Produkt jest dobrze naświetlony, wyraźnie odcina się od tła. Po prawej stronie Przykładowa obróbka zdjęcia.


Kolejny zestaw oświetlenia składa się z trzech żarówek 45W, gdzie dwie stoją z przodu, a trzecia odpowiada za doświetlenie tła.


Uzyskujemy zdjęcie odrobinę ciemniejsze (przy tych samych ustawieniach aparatu) ze względu na znaczącą różnicę mocy żarówek.


Cały czas widoczny jest kontrast między produktem a namiotem, co pozwala na sprawną obróbkę zdjęcia.


Pozostając przy świetle stałym przechodzimy do rozwiązania pośredniego między wyżej wymienionymi zestawami. Z przodu, pod kątem ustawiamy dwie żarówki 85W. Tym razem nie kierujemy ich światła bezpośrednio na przedmiot, tylko odbijamy od srebrnej powierzchni parasolki. Światło odbite rozprasza się na większej płaszczyźnie, a dodatkowo jest wzmocnione srebrną powłoką parasola.


Zdjęcie pozbawione jest cieni, a do uzyskania poprawnego zdjęcia produktowego wystarczyłoby rozjaśnienie tła. Został też wzmocniony kontrast na fotografowanym obiekcie.


W zależności od naszych umiejętności, postprodukcja zdjęcia może opierać się na samym rozjaśnieniu tła, lub dokładnym obrobieniu przedmiotu.


Aby jeszcze lepiej doświetlić tło, z tyłu dodajemy kolejną żarówkę o mocy 85W odbitą od srebrno – białej parasolki o średnicy 84 cm. Tworzymy tym samym światło kontrowe.

Widoczna jest poprawa w jasności całego zdjęcia. Dodatkowo został lepiej zarysowany kontur przedmiotu, tworząc jeszcze większy kontrast z tłem.


W tym wypadku postprodukcja nie wymaga poprawy ekspozycji zdjęcia.

Jak widać możliwości ustawień i rozbudowywania światła stałego jest wiele, a wybór zależy od naszego doświadczenia i oczekiwanego efektu. W przypadku oświetlenia błyskowego główna decyzja polega na wyborze rozmiaru i kształtu softboxu. Ponieważ sama lampa studyjna ma możliwość regulacji mocny, nie musimy się tym przejmować, a jedynie skupić się na poprawnych ustawieniach aparatu. Zdecydowaliśmy się na optymalne rozwiązanie używając softboxów o wymiarach 60×60 oraz lamp błyskowych o mocy 200Ws.


Zacznijmy od pokazania różnicy w mocy oświetlenia ciągłego i błyskowego. Ustawienia aparatu pozostają bez zmian, a lampa ustawiona jest na najsłabszą moc.


Tło jest praktycznie niewidoczne, co może być zaletą, jednak żeby produkt wyglądał odpowiednio należałoby zdecydowanie zmniejszyć jego jasność.


W takim razie należy dopasować ustawienia aparatu – 1/160s, f9, ISO 100. Wartości te są o tyle lepsze od poprzednich, ponieważ niwelujemy ewentualne poruszenie obrazu oraz ziarno, a także mamy pewność ostrości na całej szerokości obiektu.


Produkt oraz tło są dobrze naświetlone, obróbka zdjęcia będzie w tym wypadku o wiele szybsza.

Nasza pełna oferta dostępna jest na eltec.pl, gdzie bez problemu można skompletować zestaw bezcieniowy według własnego uznania lub wybrać jeden z gotowych. Zachęcamy też do śledzenia naszego bloga i obserwowania nas na facebooku i instagramie.